Na tomto webu jsou pro využití reklamy používány soubory cookie. Procházením tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím
Další informace
Úvodní stránka

Psychologická próza

řadí se mezi nejlepší, co bylo mezi válkami vytvořeno

vychází z psychoanalýzy Sigmunda Freuda

autoři se soustřeďují na patologické jevy (úchylky) - připomíná E. Zolu

Na vývoj psychologické prózy 20. stoleté měli vliv zejména Dostojevskij, Hesse, Kafka, Musil, Proust, Joyce

Jaroslav Havlíček

oceňovaný autor

píše o ryze české prostředí, degradovaných lidech

poklidné vyprávění, nejčastěji zachycuje venkovské prostředí

• Petrolejové lampy

    º Mladá dívka pochází z měšťanské rodiny - není hezká. Všechny její kamarádky se už provdaly, ale o ni stále nikdo nemá zájem. Ona touží po tom, aby se měla o někoho starat. Touha po dětech a manželství ji vžene do sňatku s cynickým, zatrpklým a zadlužením bratrancem. Ten v důsledku svého doposud nespoutaného života se u něj objevuje progresivní paralýza (syfilida). Za nedlouho po svatbě umírá. Ze Štěpky je mladá vdova a o tu projeví zájem bratr mrtvého a nakonec jsou spolu.

• Helimadoe

    º název románu je sestaven za začátečních písmen jmen pěti dcer (Helena, Lidka, Marie, Dora, Eliška) ovdovělého a podivínského vesnického lékaře, který diriguje život svých děti, tak že jim přiděluje povinnosti v pravidelných turnusech. První dcera mu utekla. Jedna se stará o hospodářství, další s ním jezdí po pacientech, … Dcery nakonec vymknou přísnému režimu otce a začnou žít pohodlnější život.

• Synáček

• Vlčí kůže

• Neviditelný

    º klenot naší literatury

Jarmila Glazarová

velmi kladný vztah ke komunistickému režimu - prominentka režimu - udávala kolegy

vystudovala školu pro hospodyňky, provdala se za lékaře

• Advent

    º román baladického typu z prostředí samoty valašských Beskyd. Trpící a obětavá Františka, která se provdala za staršího sedláka, vdovce, protože chce, aby její syn Metůdek vyrůstal v dobrém rodinném prostředí. Jednoho večera hledá syna, po dlouhém hledání syna nachází v seníku, ale současně se zde střetává se sedlákem a s Rozinou, k níž je zlý gazda vázán živočišným vztahem. Ve vzteku po nich hodí lucernu, která způsobí požár, v němž oba milenci uhoří.

• Vlčí jáma

    º ve zfilmované verzi hraje Jana Brejchová

    º román, který sleduje manželství dvou povahově různých lidí, a to starší ženy, sobecké, pyšné a o 16 let mladšího manžela, dobráckého veterináře. Tragický konec - žena umírá

Václav Řezáč

ředitelem nakladatelství Československý spisovatel (významné vydavatelství - vychází zde pouze autoři, kteří píší v souladu s režimem

• Poplach v kovářské uličce

    º pro děti

• Černé světlo

• Svědek

• Rozhraní

Egon Hostovský

• Případ profesora Körnera

    º román, v němž Körner, židovský intelektuál, trpí komplexem méněcennosti. Touha po splynutí s okolím ho žene k silným osobnostem - hledá si osobní vzor. U lékaře omylem vyslechne diagnózu - že umírá. Pohnutý život - žena ho podvádí. Ze světa chce odejít s čistým štítem - usmíří se se ženou. Pomáhá studentovi, který byl za jeho působení vyloučen ze studií. Nakonec zjišťuje, že není nemocný. V tom okamžiku ale stejně umírá.

• Žhář

    º hrdinou románu je 15 letý Kamil, který prožívá pubertální krizi


TOPlist

© 2006-2016 admin

Info

Určeno pouze pro osobní a studijní použití. Jiná publikace je bez předchozího písemného souhlasu zakázána.